Lužická magistrála  
Lyžařská Lužická magistrála vznikla za přispění a pomoci okolních vesnic/měst a dobrovolnických spolků, stejně tak jako projekt Zažít vrcholy.
V zimní sezóně je k dispozici přes 100 km běžeckých tras pro lyžování.
V Preškavě je několik výchozích míst, odkud je možné se napojit na magistrálu přímo z centra obce.
Ještědský hřeben
Ještědský hřeben
Klíč
Klíč
Modré trasy (níže) v okolí Preškavy zobrazují upravované běžecké tratě. Na magistrálu je na zobrazeném příkladě možné se vydat z otočky autobusu (parkoviště) v Horním Prysku, nastoupat podel Liptovských lomů (Skalní divadlo Prysk) až na bývalou železniční trať Česká Kamenice - Česká Lípa. 
Po ní pokračovat přes viadukt na Prácheň s výhledem na Panskou skálu, pokračovat přes lom Klučky ke kapličce mezi Pryskem a Polevskem (centrum lyžařských disciplín), dále pak po stopě k Stříbrnému vrchu s výhledem na Kytlice. 
Odtud je možné pokračovat lesními cestami (v zimě běžeckými tratěmi) do Horního Prysku, buď odbočkou v Čertovce na Mufloňák a nebo až okolo Ovčáckého vrchu zpět do centra Horního Prysku. Podobné trasy jsou v zimě v Prysku protaženy i pod Středním vrchem a na opačné straně u Kamenického Šenova.
* Stav běžeckých tratí je zavislý na počasí a údržbě lesních dopravních cest.
Z Preškavy  
po bývalé železnici 
k Panské skále​​​​​​​
Bývalé nádraží Horní Prysk
Bývalé nádraží Horní Prysk
Horní Prysk
Horní Prysk
Vrchol Lipky nad Prysekm
Vrchol Lipky nad Prysekm
Zámecký vrch u České Kamenice
Zámecký vrch u České Kamenice
Vstup na Lužickou magistrálu z Práchně
Vstup na Lužickou magistrálu z Práchně
Sjezdovka Prácheň
Sjezdovka Prácheň
Panská skála
Panská skála
po náhorní plošině dál a dál.
„SKOL!“​​​​​​​
Historické patníky z první poloviny 19. století zobrazují hranice Kamenického panství (Kinský).
"LOM Klůčky"
Opuštěný lom s odlučností čediče v podobě svisle stojících sloupů, podobných jako na nedaleké Panské skále u Kamenického Šenova. Tří etážový lom je zařízlý ve svahu, místně nazývaném Klůčky (642 m n. m.). Nedaleko od lomu byl kdysi hostinec Bildstein (Obrázek), odkud byl nádherný výhled do krajiny pod Vlhoštěm, Klíčem, Ještědem a Bezdězem. 
http://www.luzicke-hory.cz/galerie/index.php?pg=hpobrac
http://www.luzicke-hory.cz/galerie/index.php?pg=hpobrac
http://www.luzicke-hory.cz/galerie/index.php?pg=hpobrac
http://www.luzicke-hory.cz/galerie/index.php?pg=hpobrac
"Ta pravá magistrála"
«↟»
Ski areál Polevsko ve výšce okolo 550 metrů nad mořem se dvěma svahy a 850 m sjezdových tratí. Součástí areálu je umělé zasněžování, noční lyžování, dětská lyžařská škola, občerstvení a bezplatné parkoviště. V letních měsících je areál využívan pro sjezd na horském kole. 
VYHLÍDKA NA KYTLICI
Výhled do známé sousední vesničky Kytlice, celosvětově známé sklářské obce. 
V údolí pod vyhlídkou je možné vidět kostel sv. Antonína Paduánského (základní kámen 7. září 1777), protější zástavbu s tradičními podstávkovými roubenými domy. Pod vyhlídkou je tzv. Umrlčí cesta (Leichenweg), po které chodily pohřební průvody do kostela v Horním Prysku, předtím než byl vystaven kostel v Kytlici. 
V nedávné historii fungoval ještě vlek také v Kytlici (právě pod touto vyhlídkou), doplňoval tak již zmiňovaný lyžařský vlek v Polevsku a Práchni (u Kamenického Šenova). 
Čertovkou na Velké pole 
 šusem z Mufloňáku do Horního Prysku​​​​​​​

Na konci trasy je možné se občerstvit v hospodě u Ševce, kde točí pivo z nedalekého pivovaru Cvikov . Další možností je Kiosek u požární nádrže, který spravuje samotná obec Prysk. 
V zimních měsících (za mrazů) bývá udržován led na požární nádrži pro možnosti bruslení.
Back to Top