Měsíčnice vytrvalá (Lunaria rediviva)

Přírodní památka LÍSKA se rozkládá v zalesněném údolí na svahu Černého vrchu. Hlavním předmětem ochrany je rozsáhlá populace měsíčnice vytrvalé, která tvoří podrost v bukovém lese. V době květu od poloviny května do začátku června celé údolí pronikavě voní a je zdobeno světle fialovými kvítky této rostliny. Můžete zde najít i další chráněné druhy, lilii zlatohlavou nebo áron plamatý.
Nejsnáze je tato lokalita přístupná vrstevnicovou lesní silničkou od bývalé hájovny v sedle U Křížového buku, vzdálené asi 1,5km. Místo,lidově nazývané též Měsíční stráň nebo Měsíční údolí, je známé neobvykle rozsáhlým a bohatým porostem měsíčnice vytrvalé. V Lužických horách je podobný porost ještě na Jezevčím vrchu. Území je chráněné již od 16. října 1929 a rozkládá se v závěru svahové úžlabiny po obou stranách lesní silničky. Měsíčnice tvoří podrost vzrostlého bukového lesa s vtroušeným javorem klenem,habrem a jasanem a šíří se i mimo chráněné území.
Každoročně se v květnu koná hojně navštěvovaná cyklo-turistická výprava "Za kvetoucí měsíčnicí" pořádaná Spolkem Lunaria. Více informací zde.
mapy.cz / http://www.mesicnice.estranky.cz
Back to Top