„Každá správná vesnice má mít svůj hrad."
"Every good village is supposed to have its castle."

Byla doba, kdy na každém nebo na každém druhém vhodném kopci stál hrad či nějaké opevnění. Pro jeho stavbu se volilo místo, které mělo ideální výhled (dohled, dostřel). Hrad ochraňoval obyvatele daného místa. Na území okolo hradu se sdružovali lidé, kteří se veselili, hodovali, tancovali, přicházeli i odcházeli. Hrad byl bodem zájmu, každý o něm věděl. I o hradech na okolních kopcích. Hrady mezi sebou tehdy soupeřily, porovnávaly své síly. Vyhlašoval se tehdy nějaký Hrad roku? 
Pokud se přesuneme o několik století dopředu, do doby, v které žijeme dnes. Kde bychom dnes řekli, že hrady stojí? Jsou to místa, která jsou plná kultury, života a lidé se tam sjíždějí? V této době máme soutěž Vesnice roku, kde se vesnice porovnávají a porota hodnotí jejich jednotlivé složky (kulturu, životní prostředí, sociální zabezpečení,...). 
Do této soutěže se přihlásila i naše obec, obec Prysk, která se nachází v Lužických horách a na jejímž území všemu kraluje Střední vrch (593 m n. m.). Již před několika lety, tehdy v hospodě s výhledem na tento vrchol, napadlo několik místních obyvatel, jaké by to bylo, postavit na Středním vrchu hrad. O několik let později, v červnu roku 2014, se vše najednou přirozeně sešlo a při příležitosti přihlášení se do Vesnice roku, se tito lidé velmi rychle rozhodli svůj dávný sen zrealizovat. 
Jaká by to byla vesnice, bez pořádného hradu. Patnáct chlapů přišlo pomoci s tímto břemenem. Náš nafukovací hrad vážil 300-400kg a bylo ho potřeba přepravit na vrchol Středního vrchu, cestou - necestou, polem, loukou, lesem, suťoviskem a nakonec po skále. Byla to práce mravenčí. Hrad byl majestátně nafouknut a ihned sklízel obrovské věhlasy. Volali, informovali, sjížděli se lidé z celého širokého okolí. Hrad dále stál a vítal příchozí poutníky. Byl viditelný na desítky kilometrů. 
Od té doby se hrad na vrchol nosí každý rok.
ŽEZLO – sukovice z Preškavy vykládaná kamenem z vrcholu Střeďáku a sklíčky místních sklářů v Pryském potoce plavenými 
KRÁLOVSKÉ JABLKO – jelení paroh z Ovčackého vrchu zaražený v zlaté hroudě / 
KRÁLOVSKÝ PLÁŠŤ – místní švadlenou ušitý pro krále z Preškavy 
KRÁLOVSKÁ KORUNA – pasířem zhotovena, skleněnými šperky vykládaná 
ZNAK PRYSKU – historickými událostmi a místními zajímavostmi opodstatněn


KLENOTY PRYSK
Back to Top